ΛΥΚΕΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ ΠΕΤΡΟΥ ΚΑΙ ΠΑΥΛΟΥ
Τηλέφωνα: 25692110, 25692113, 25692114
Τηλεομοιότυπο: 25692115
Μενού

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ «SCIENCE UNFOLD 2023»

Το Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΙδΕΚ), ως ο αρμόδιος εθνικός φορέας για θέματα έρευνας και καινοτομίας στην Κύπρο, προκηρύσσει φέτος για δεύτερη συνεχή χρονιά τον μαθητικό διαγωνισμό επικοινωνίας της επιστήμης «Science Unfold 2023».

O Διαγωνισμός έχει στόχο να προκαλέσει τους μαθητές/τριες δημόσιων και ιδιωτικών Γυμνασίων, Λυκείων και Τεχνικών Σχολών να ασχοληθούν με ένα επιστημονικό θέμα της επιλογής τους (ανακάλυψη, εφεύρεση, εφαρμογή, κτλ.) και να το επικοινωνήσουν στο ευρύ κοινό. Κεντρικό θέμα του διαγωνισμού για το 2023, ο οποίος είναι αφιερωμένος στις Ευρωπαϊκές Αποστολές, είναι: «Mission possible! Πώς η επιστήμη και η καινοτομία έχουν δώσει λύσεις στις μεγάλες προκλήσεις της ζωής;».

Το θέμα της παρουσίασης θα πρέπει να σχετίζεται με την επιστήμη, την έρευνα και την καινοτομία, να έχει συμβάλει καθοριστικά στην αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των ανθρώπων και να συνδέεται με τα θέματα που καλύπτουν οι πέντε (5) Ευρωπαϊκές Αποστολές:

1.    Προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή

2.    Υγιείς ωκεανοί, θάλασσες, παράκτια και εσωτερικά ύδατα

3.    Κλιματικά ουδέτερες και έξυπνες πόλεις

4.    Υγεία του εδάφους και τρόφιμα

5.    Καρκίνος (Πρόληψη, θεραπεία και βελτίωση της ποιότητας ζωής για όσους έχουν προσβληθεί από την ασθένεια, συμπεριλαμβανομένων των οικογενειών τους)

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού, οι συμμετέχοντες/ουσες θα κληθούν να παρουσιάσουν το θέμα που έχουν επιλέξει εντός τριών (3) λεπτών ενώπιον κριτικής επιτροπής και κοινού, με τρόπο άμεσο και δημιουργικό, έτσι ώστε να μπορεί να λειτουργήσει ως έμπνευση για το ευρύ κοινό.

Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί στις 29 Σεπτεμβρίου 2023 στους χώρους της Διεθνούς Κρατικής Έκθεσης Κύπρου στη Λευκωσία, στο πλαίσιο της εμβληματικής εκδήλωσης «European Researchers’ Night 2023», η οποία διοργανώνεται στην Κύπρο για δέκατη έβδομη χρονιά. Ο θεσμός του «European Researchers’ Night» αποτελεί πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και διοργανώνεται ταυτόχρονα σε περισσότερες από 25 χώρες σε όλη την Ευρώπη, προσελκύοντας το ενδιαφέρον πέραν του ενός εκατομμυρίου επισκεπτών.

Σημειώνεται ότι το πλαίσιο του φετινού Διαγωνισμού εισάγεται για πρώτη φορά ο θεσμός των «Science Unfold Ambassadors», με σκοπό την καθοδήγηση των συμμετεχόντων/ουσών για το περιεχόμενο της παρουσίασής τους από εμπειρογνώμονες. Ειδικότερα, οι «Science Unfold Ambassadors» θα αποτελούν ερευνητές και ερευνήτριες που δραστηριοποιούνται στην Κύπρο, οι οποίοι/ες θα επιλέγονται από το ΙδΕΚ με βάση το ενδιαφέρον και την εξειδίκευσή τους σε θέματα που καλύπτονται από τις Ευρωπαϊκές Αποστολές και/η την επικοινωνία της επιστήμης. Όσα παιδιά τo επιθυμούν, θα μπορούν να επικοινωνούν με το ΙδΕΚ για τη διευθέτηση μιας 30λεπτης διαδικτυακής συνάντησης με έναν από τους «Science Unfold Ambassadors» λίγες μέρες πριν τον Διαγωνισμό, κατά την οποία θα μπορούν να πραγματοποιήσουν δοκιμαστική παρουσίαση της ιδέας τους και να λάβουν σχόλια και καθοδήγηση από τον/την Ambassador.

Οι τρεις πρώτοι νικητές/τριες του Διαγωνισμού σε κάθε κατηγορία (Γυμνάσια, Λύκεια, Τεχνικές Σχολές) θα βραβευτούν σε ειδική τελετή την ίδια μέρα και θα κερδίσουν δωροκουπόνια αξίας €200, €150 και €100 αντίστοιχα, τα οποία θα μπορούν να εξαργυρωθούν σε κατάστημα τεχνολογίας.

Οι δηλώσεις συμμετοχής καθώς και το έντυπο συγκατάθεσης γονέων/κηδεμόνων θα πρέπει να υποβληθούν στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://forms.gle/CsBjeW6LkXsTmMaz9, το αργότερο μέχρι την Τετάρτη, 20 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 15:00.

Περισσότερες πληροφορίες για τον Διαγωνισμό παρουσιάζονται στο Έγγραφο «Πληροφορίες Συμμετοχής», το οποίο επισυνάπτεται στην παρούσα επιστολή.

Θερμή μας παράκληση είναι όπως κοινοποιηθεί η προκήρυξη του Διαγωνισμού «Science Unfold 2023» στους μαθητές του σχολείου σας, πριν από τη λήξη της τρέχουσας σχολικής χρονιάς 2022-2023, ώστε οι ενδιαφερόμενοι μαθητές να έχουν τη δυνατότητα για προετοιμασία κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών διακοπών.

Στην περίπτωση των Δημοτικών Σχολείων, θα μπορούσε να γίνει προώθηση της ανακοίνωσης προς τους μαθητές της έκτης δημοτικού, οι οποίοι θα έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής ως μαθητές Γυμνασίου κατά την ημερομηνία διεξαγωγής του Διαγωνισμού.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε με το ΙδΕΚ στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: support@research.org.cy και στα τηλέφωνα: 22 205000, 22 205033 (Αρμόδιος Λειτουργός ΙδΕΚ:  Δρ. Άγγελος Ντάντος).

Προσβλέποντας στις δικές σας ενέργειες σύμφωνα με τα πιο πάνω, σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων και είμαστε στη διάθεση σας για περαιτέρω πληροφορίες ή διευκρινίσεις.

Με εκτίμηση,

Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας